Rzeka Supraśl o długości 108,3 km jest prawobrzeżnym dopływem Narwi i uchodzi do niej Narew w okolicy miejscowości Złotoria. Jej źródła zlokalizowane są na północ od wsi Topolany, na obszarze rozległego torfowiska. Teren zlewni do miejscowości Gródek ma charakter nizinny o podłożu bagienno-torfowym. Rzeka Supraśl, mimo że odcinkowo była regulowana ma charakter rzeki naturalnej, meandrującej. W brzegu i nurcie są liczne kryjówki: faszyna, korzenie, gałęzie, zwalone drzewa. Brzegi na większości odcinków są słabo pokryte drzewami. Na tym odcinku Supraśl zasilają największe dopływy: Sokołda, Płoska, Słoja. Szerokość Supraśli waha się od 6 do 25 metrów, a średnia głębokość wynosi 1,5 m. Dno rzeki stanowią: piasek, żwir i kamienie. W zlewni rzeki znajduje się Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskie z siedzibą w Supraślu. Obejmuje on swoimi granicami przeważającą część Puszczy Knyszyńskiej – jednego z najlepiej zachowanych kompleksów leśnych w Polsce

Dla kajakarzy spływ Supraślą nie przedstawia większych kłopotów technicznych, a stosunkowo liczne przenoszenie kajaków (w zależności od stanów wody 10 do 14) odbywają się na krótkich odcinakach 10 do 30 metrów. Otoczenie rzeki w większości jest łąkowo-leśne i można znaleźć ciekawe biwaki, pozwalające na samotne obcowanie z przyrodą. Dogodne miejsce rozpoczynania spływów znajduje się w Gródku. Przed mostem drogowym na drodze do wsi Zarzeczany. Dalej trasa spływu biegnie przez miejscowości: Piłatowszczyzna, Słuczanka, Królowe Stojło, Waliły, Raduninn, Załuki, Nowosiółki, Borki, Zasady, Supraśl, Nowodworce, Wasilków, Jurowce, Osowicze, Leńce, Dobrzyniewo Fabryczne, Dzikie, ujście rzeki Supraśl do Narwi – na przeciwległym brzegu wieś Złotoria.

Do spływu kajakowego nad rzeką Supraśl warto zabrać:

– Kajak lub inną jednostkę pływającą,

– Odpowiedni strój, w tym odzież wodoodporną,

– Żywność i napoje na cały dzień,

– Latarkę,

– Mapę,

– Ratunkową kamizelkę,

– Apteczkę,

– Kosz do przechowywania rzeczy,

– Krem z wysokim filtrem UV,

– Łopatka i siekiera do podnoszenia tratwy.

Spływ kajakowy nad rzeką Supraśl to idealny sposób na połączenie relaksu, sportu i przygody. To jedno z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce, które ciągnie się przez 45 kilometrów. Znajdziesz tu wspaniałą przyrodę, dziewicze tereny i liczne akweny. Możesz też odwiedzić urocze zabytkowe miasteczka, takie jak Supraśl i Tykocin. Spływ kajakowy to doskonała okazja do poznawania historii i kultury tego regionu.