Sokołda jest największym prawobrzeżnym dopływem Supraśli. Swój początek bierze na terenie Wzgórz Sokólskich, na północ od Sokółki, by po ok. 57 km połączyć swe wody z wodami Supraśli w miejscowości Zasady. Rzeka początkowo jest wąska i uregulowana, w dół od miejscowości Straż rzeka nie nosi już tak wyraźnych śladów regulacji: spotykamy liczne zakręty i powalone do wody krzaki i drzewa. Poniżej miejscowości Ostrówek Sokołda ma 5 – 10 m szerokości przy głębokości miejscami przekraczającej nawet 2 m.

Spływ kajakowy polecamy rozpocząć przy moście miejscowości Straż. Na trasie spływu znajdują się dwie stałe przenoski: przy spiętrzeniu w Dworzysku i młynie wodnym w Międzyrzeczu, konieczne przeprawy przez czasowo blokujące spiętrzenia w Straży, Sokołdzie, Łaźniach i Surażkowie. Spływ Sokołdą jest ciekawą alternatywą do spływu Supraślą.

Co warto zabrać na spływ kajakowy nad rzeka sokołda i dlaczego?

Na spływ kajakowy nad rzeką Skłodą warto zabrać przede wszystkim odpowiedni i wygodny strój. Przede wszystkim ważne jest, aby był on wygodny i nie krępował ruchów. Ponadto należy zabrać zapasową odzież, zwłaszcza jeśli pogoda nie jest zbyt przyjazna. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest kamizelka asekuracyjna. Poza tym, aby ułatwić i uprzyjemnić spływ kajakowy, warto zabrać ze sobą butelkę wody, jedzenie i napoje, a także sprzęt do przygotowywania posiłków. Przydadzą się także słuchawki, aby w pełni cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody.