Rzeka Rospuda o długości ok. 102 km bierze swój początek ze strumieni wypływających ze zboczy wzniesień leżących na południe od Puszczy Rominckiej, na południowy wschód od Gołdapi. Właściwa rzeka wypływa dopiero z Jeziora Czarnego. Dalej przepływa w kierunku południowym i południowo-wschodnim przez łańcuch 9 wąskich, polodowcowych jezior: Rospuda Filipowska, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i Rospuda Augustowska, do którego uchodzi.  poprzecinane wąwozami. W dolnym biegu rzeka, wpływając w Puszczę Augustowską, zmienia charakter na typowo nizinny. Meandruje w podmokłej dolinie nadrzecznej pośród trzcinowisk. Przepływa przez puszczańskie uroczyska – Święte Miejsce i Młynisko. Koryto rzeki rozszerza się tam, tworząc zabagnioną nieckę zajętą przez torfowiska – Dolinę Rospudy.

Rospudą prowadzi szlak kajakowy o długości 67 km, malowniczy, choć miejscami uciążliwy. Gwałtowne zakręty, kamieniste mielizny, głazy, paliki powbijane w dno rzeki czy zwalone drzewa wymagają uwagi, refleksu i doświadczenia w radzeniu sobie z przeszkodami. W dolnym biegu z kolei nużyć może monotonny krajobraz – rzeka wije się pośród ścian trzcinowisk, zasłaniających widoczność obu brzegów. Na całej trasie są dogodne miejsca do biwakowania.

Co warto zabrać na spływ kajakowy nad rzeka rozpuda

Na spływ kajakowy nad rzeką Rozpudą warto zabrać przede wszystkim kajak lub inny sprzęt pływający, w zależności od preferencji. Ponadto dobrze jest zabrać odpowiednie ubrania – najlepiej wykonane z wytrzymałego materiału, który będzie chronił przed deszczem, wodą i słońcem.

Niezbędne będą też rękawiczki, aby chronić ręce przed poparzeniem od słońca i otarciami od wiosłowania. Należy również zabrać wodę pitną i jedzenie, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość energii i nawodnienie. Przyda się też apteczka pierwszej pomocy zawierająca leki, plasterki, bandaże, itp.

Ponadto warto zabrać plecak, a w nim liny, karimatę, śpiwór, latarkę i inne przydatne akcesoria. Spływ kajakowy nad Rzeką Rozpudą jest wspaniały i gwarantuje wiele wspaniałych widoków i dobrej zabawy.