Rzeka Narew o długości w Polsce 448 km jest prawym dopływem Wisły i łączy się z nią za Zalewem Zegrzyńskim w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki. Rzeka, której źródła zlokalizowane są na Białorusi, przepływa przez północno – wschodnią Polskę, głównie przez Podlasie i Mazowsze. Jest to rzeka nizinna, która tworzy rozległe powierzchnie bagien i torfowisk. Jest jedynym w Europie i jednym z trzech na świecie przykładem rzeki anastomozującej, czasami zwanej rzeką warkoczową (płynie siecią rozgałęziających i łączących się koryt) i na odcinku od Suraża do Rzędzian nazywana jest polską Amazonię. Ta część doliny Narwi została objęta Narwiańskim Parkiem Narodowym. Od Rzędzian do Wizny rzeka zmienia swój charakter i staje się rzeką uregulowaną, z wyprostowanym korytem i sześcioma jazami wymagającymi najczęściej przenoszenia kajaków. Dogodne miejsce rozpoczynania spływów znajduje się w Narwi. Dalej trasa spływu biegnie przez Puchły, Koźliki, Kaniuki, Doktorce, Suraż, Łapy, Rzędziany, Złotorię, Tykocin, Zajki, Górę Strękową, Wiznę, Łomżę aż do ujścia do Wisły.

Na spływ kajakowy nad rzeką Narew warto zabrać:

– Kajak, lub deska SUP (Stand Up Paddleboard), albo inny sprzęt pływający, aby wygodnie pływać po rzece.

– Ubrania wodoodporne, ponieważ można się spodziewać lekkich i średnich opadów deszczu.

– Osobiste rzeczy, takie jak krem z wysokim filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, czapka i buty do wody, aby zabezpieczyć się przed słońcem.

– Mapa lub GPS, aby pomóc w poruszaniu się po rzece.

– Coś do jedzenia i picia, aby mieć energie w ciągu dnia.

– Środki chemiczne i środki odstraszające owady, aby chronić się przed owadami.

– Telefon komórkowy lub GPS, aby mieć dostęp do szybkiego połączenia, jeśli jest to konieczne.

– Apteczka pierwszej pomocy, w tym bandaże, środki opatrunkowe, leki, które można przyjmować w razie wypadku lub w przypadku innych niespodziewanych sytuacji.

– Latarka, aby móc widzieć w nocy.

Należy pamiętać, że spływ kajakowy nad rzeką Narew może być wspaniałym doświadczeniem, ale należy zabrać wszystkie wymienione wyżej rzeczy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort.